Wykład i medytacja
Xu Mingtang
Wielki Mistrz Qigongu
Czwartek, 19.01.2023
To czego wypatruję u Mistrzów to ‘niezwykła zwykłość’, bo ta największa wielkość zapisana jest właśnie w takiej niecodziennej paradoksalnej turbo zwykłości, naturalności, diamentowej skromności… a nie w zacnych tytułach, wysokich stopniach, czy przeróżnych złotych tronach, wysokich czapkach lub dostojnych szatach.
Spis treści:
1. Czym jest lęk?
2. Jakie symptomy wskazują, że odczuwamy lęk?
3. Przyczyny lęku
4. Punkt widzenia medycyny obrazowej
5. Praktyka, medytacja wzmacniania siły umysłu
6. Źródło i tłumaczenie na inne języki
TŁUMACZENIE POLSKIE W FORMIE ARTYKUŁU:
Zhong Yuan Qigong Polska & Chinese Image Medicine Polska
Rafał Sanecki
https://www.facebook.com/photo/?fbid=8317571854950223&set=a.151902218183935
* * *
Dzisiejszym tematem jest, to: w jaki sposób możemy poradzić sobie z lękiem poprzez Qi oraz poprzez Medycynę Obrazową [ang. (Chinese) Image Medicine, chiń. 意象 医学 Yi Xiang Yi Xue].
1. CZYM JEST LĘK?
Jak wiemy, w nowoczesnym społeczeństwie są różne powody, które sprawiają, że nasze emocje są bardzo złe. Szczególnie takie jak lęk. Każdy w którymś momencie swojego życia doświadczał lęku. Czym jest ten lęk?
Mamy proste rozumienie tego czym jest lęk. Takie ogólne. Gdy używamy tego słowa, to wiemy, co ono oznacza. Gdy próbujemy wytłumaczy je przy użyciu innych słów, to możemy powiedzieć, że martwimy się o coś, np. martwimy się o swoje życie, o swój dom, o swoich krewnych, o swoje zwierzę, o swoich przyjaciół, o swój kraj. To jest właśnie zmartwienie, lęk oznacza zmartwienie.
Ale to nie tylko to, bo lęk oznacza również pewien rodzaj strachu. Boimy się, że coś niechcianego się wydarzy. Boimy się, że ktoś nagle umrze lub wydarzy się coś strasznego, co spowoduje duże straty. Boimy się, że ktoś zostanie zraniony, skrzywdzony. Tak więc, lęk jest pewnym rodzajem strachu.
Ogólnie mówiąc,
lęk jest rodzajem kombinacji martwienia się o coś i strachu przed czymś.
Gdy mówimy o lęku, to martwimy się o coś w swoim życiu i boimy się czegoś.
Każdy czasem odczuwa lęk. To normalne, bo nasze społeczeństwo obdarza nas tego rodzaju kłopotami.
Pozwala nam odczuwać lęk. Normalnie to jest tak, że pojawia Ci się, to i po krótkim czasie przechodzi.
Problem pojawia się wtedy, gdy lęk utrzymuje się przez długi czas.
Jeśli przez długi czas boisz się czegoś, to trzeba znaleźć sposób, aby to wyleczyć, pozbyć się tego.
Zawsze stawiamy pytanie o przyczynę. Jeśli pojawił się w nas lęk, to co go spowodowało? Co więc może powodować, że w naszym życiu jest lęk? Dlaczego nasze „ja” doświadcza lęku?
2. JAKIE SYMPTOMY WSKAZUJĄ, ŻE ODCZUWAMY LĘK?
Jeśli wejdziemy w cichy stan, to jakie symptomy możemy przypomnieć sobie z czasu jak czuliśmy lęk? Szczególnie jak ktoś doświadczył silnego lęku, to przypomni sobie o nerwowości.
Nerwowość jest rodzajem lęku, jest pewnego rodzaju symptomem lęku. Duża nerwowość może powodować, że nasze ramiona, ciało, nasza głowa zaczynają się trząść. Sprawia, że nasze mięśnie stają się bardzo napięte. Niektórzy mogą czuć jak wali im serce, bardzo szybko. Niektórzy mogą mieć bardzo szybkie i krótkie oddechy.
Nerwowość może powodować takie zjawiska.
Przy lęku zdecydowanie możemy również mieć kolejny niekorzystny objaw. Lęk zakłóca nasz sen. Trudno jest spać, aż do tego poziomu, gdy mamy bezsenność. Boimy się, że nadejdzie jakieś zagrożenie. Jesteś w łóżku i stajesz się nerwowy, aż do tego stopnia, że ciało zaczyna się pocić. Nie możesz spać, więc ciało nie ma energii. Czujesz się tak zmęczony i zestresowany.
Wszystko to są symptomy lęku.
Możesz też się bać zobaczyć się z ludźmi. Spotykać się z ludźmi.
Jeżeli możesz jakoś kontrolować te symptomy, to okej. To nie ma problemu.
Masz nad tym kontrolę, możesz sobie z tym radzić, tak, aby nie zaburzało Twojego życia. Wtedy nie musimy się tym martwić.
Jednak lęk polega na tym, że nie potrafimy kontrolować tego stanu.
Jeśli nie mamy zdolności radzenia sobie z naszym wewnętrznym stanem, to będzie to powodowało nam problemy.
Tak więc, zadaniem naszym jest poradzenie sobie z własnym lękiem lub całkowite pozbycie się go.
3. PRZYCZYNY LĘKU
W moim już ponad 30-to letnim okresie nauczania, leczenia spotkałem mnóstwo ludzi, którzy doświadczali bardzo niekorzystnego, silnego lęku. Doświadczyliśmy też, że
lęk ma mnóstwo różnych powodów.
Upraszczając możemy powiedzieć, że są:
przyczyny zewnętrzne i przyczyny wewnętrzne.
Są:
przyczyny emocjonalne, energetyczne oraz fizyczne.
Wiele różnych przyczyn. Nie tylko jakieś zewnętrzne zdarzenia, takie jak, np.: kłótnia z kimś lub bójka z kimś, policjant czegoś od Ciebie chce, a nie wiesz co się dzieje… powodują lęk.
W przypadku zewnętrznych przyczyn powinno być tak, że gdy przyczyny te znikają, to i lęk powinien zniknąć.
Jednak spotkałem mnóstwo ludzi, którzy doświadczali lęku, nie mogli spać nie z jakiś zewnętrznych powodów, a właśnie z przyczyn wewnętrznych.
Niektóre fizyczne choroby również mogą powodować występowanie lęku. Na przykład, tarczyca. Jeśli u kogoś jest nadczynność tarczycy, to może to wpływać na lęk, wzbudzać go.
Również problemy oddechowe, takie jak astma. Szczególnie w czasie koronawirusa, w ciągu tych dwóch lat, spotkałem tak wielu ludzi, którzy doświadczali lęku. Doświadczali lęku ponieważ ich płuca nie potrafiły absorbować wystarczającej ilości tlenu. Tu nie chodzi o zwyczajną astmę, a o cały układ oddechowy. Czasami osobiście słyszałem online, że dziennie zachorowało 200 osób i w ciągu 3 tygodni umierali. Tak więc, ten koronawirus powodował problemy oddychania, a następnie wzbudzał w ludziach lęk.
Czasami ktoś, kto odczuwał bardzo duży lęk, dzwonił do mnie i mówił: „Shifu, ja zaraz umrę. Tak się martwię, że zaraz umrę, bo nie mogę dobrze oddychać”. W ciągu 2 lat spotkałem bardzo dużo ludzi, z takim lękiem spowodowanym kłopotami systemu oddechowego.
Odstawianie substancji psychoaktywnych, niektórych leków:
W ciągu 30 lat spotkałem się też z takimi naprawdę złymi sytuacjami. Na przykład, niektórzy ludzie, którzy bardzo dużo i długo palą, pewnego dnia z różnych powodów muszą przestać. Wtedy po paru dniach niepalenia ich ciało zaczyna się bardzo źle czuć i czują lęk. Podobnie z ludźmi, którzy odstawiają narkotyki. Czują się fizycznie bardzo źle i czują duży lęk. Alkohol również powoduje, że ludzie czują się bardzo źle.
Więc,
jak nagle odstawi się pewne leki, narkotyki, alkohol, to takie działanie również może powodować odczuwanie lęku.
Jeżeli w naszej krwi jest wyższe stężenie glukozy, cukru, to ten czynnik również może powodować lęk. Też tak może być, ale powodów może być bardzo wiele różnych.
Również w drugą stronę, bardzo intensywny lęk może powodować wiele bardzo poważnych dolegliwości.
Jeżeli aktualnie masz wiele lęku, napięć, stresu, depresji w życiu, to, gdy dodatkowo pojawia się jakieś trudne zewnętrzne wydarzenie, to wszystko może się jeszcze bardziej pogorszyć.
Lęk może powodować problemy ze spaniem. Gdy już miałeś bezsenność, to wraz ze wzrostem lęku problemy ze snem jeszcze bardziej się intensyfikują.
Lęk może również powodować większą wrażliwość na ból.
Człowiek, który doświadcza lęku, jednocześnie bardziej odczuwa ból. Ból całego ciała, głowy, stawów, itp. Gdy doświadczałeś już wcześniej różnych chronicznych bólów, np. bólów stawów, to wraz ze wzrostem lęku, te bóle się pogarszają. Ból głowy może się powiększyć.
Jeśli ten lęk jest zbyt silny, to może wpływać na naszą pracę lub naukę, studiowanie.
Najgorsza sytuacja z jaką się spotkałem, to nie było tak często, tylko dwa takie przypadki. Zewnętrzne zdarzenia sprawiły, że lęk powiększył się aż tak bardzo, że chłopak oraz dziewczyna popełnili samobójstwo. Mieli zbyt ciężkie zmartwienie wewnątrz siebie, które doprowadziło do samobójstwa. W ciągu ich życia, ogólnie było dużo, tak jak się dowiedzieliśmy, dużo naprawdę złych sytuacji, które powodowały lęk.
Podsumowując, mówimy, że jest wiele powodów lęku.
4. PUNKT WIDZENIA MEDYCYNY OBRAZOWEJ
Patrząc z punktu widzenia Medycyny Obrazowej, to podchodzimy do wszystkiego, biorąc pod uwagę: ciało, energię i ducha.
Punkt widzenia: ciała, energii i ducha. Te trzy punkty widzenia pozwalają zdiagnozować co jest nieprawidłowego z naszym ciałem, z nami.
Potrzebujemy odnaleźć ‘obraz’ tego, co jest czynnikiem szkodzącym, co jest źle z ciałem.
To interesujące i potrzebujemy zbadać. Badanie polega na porównywaniu ludzi, grup ludzi. Możesz zrobić samemu takie zbadanie, to nie jest trudne.
Jest ktoś, kto ma lęk, to wtedy sprawdzasz jego otoczenie. Sprawdzasz tych, którzy mają podobne uwarunkowania, takie samo środowisko. Sprawdzasz, czy oni również mają taki lęk..
Wtedy
widzimy: takie same uwarunkowania, taką samą sytuacje, takie same środowisko, a niektórzy mają lęk, inni nie mają.
Oczywiście, możemy powiedzieć, że każdy jest różny. To prawda, ale czym jest ta różnica?
Jeśli tylko będziemy potrafili wskazać: czym jest ta różnica, to bez wątpienia, będziemy potrafili wzmocnić słabości tej osoby, która doświadcza lęku.
W takiej samej sytuacji nie każdy doświadcza lęku. Wtedy musimy uczyć się od tej osoby, która nie doświadcza lęku mimo tej samej sytuacji. Wtedy używamy ‘obrazu’ tej osoby do wzmocnienia osoby, która doświadcza lęku.
Taka procedura postępowania, to właśnie nasze ‘myślenie obrazowe’.
W medycynie obrazowej mamy taki rodzaj myślenia obrazowego i wtedy nie musimy martwić się rodzajem problemu danej osoby. Musimy porównać: zdrową osobę i chorą osobę. Musimy wskazać różnicę: na poziomie ‘obrazu’, na poziomie energii, na poziomie ducha i na poziomie życia.
Musimy to porównać.
Na poziomie obrazu jest to bardziej klarowne.
Tak więc, musimy to przemyśleć na poziomie obrazu, musimy to przemyśleć na poziomie energii: dlaczego niektórzy ludzie łatwo wpadają w lęk, a inni nie lękają się.
Robiąc takie badanie dowiedzieliśmy się,
znaleźliśmy jedną dużą różnicę u osób, które nie doświadczają w ogóle lęku. Tą różnicą jest ‘siła umysłu’. Ich siła umysłu jest naprawdę duża.
Oni się nie boją:
jeśli dowiedzą się, że następnego dnia ‘niebo ma się zawalić’, to się nie martwią.
Jeśli jutro ma być nalot bombowy, to nie ma miejsca na zmartwienie.
Jeśli jutro mają umrzeć, to nie ma strachu przed tym.
Dlaczego?
Jeśli porównamy ‘siłę umysłu’ u nich i u innych ludzi, to zauważymy ogromną różnicę.
Jeśli osoba ma słabą ‘moc umysłu’, to łatwo jest jej wpaść pod czyjś wpływ, łatwo jest się czymś zmartwić, łatwo się lękać.
Więc przyczyny lęku nie są tak ważne. Wiemy, że jest mnóstwo przyczyn lęku, wszystkich ich nie usuniemy, ale
jeśli będziemy potrafili wzmocnić siłę umysłu, to możemy ogólnie wzmocnić naszą moc, naszą Qi, tak, aby chroniła nas przed lękiem.
Dobrze, więc zanalizowaliśmy to. Mamy już dobrą analizę. Wiemy, że u większości ludzi możemy obniżyć lęk poprzez wzmocnienie mocy umysłu. Oczywiście, mogą być osoby, których lęk jest mocno związany z fizyczną chorobą, problemami na poziomie materii, typu: wpływ narkotyków, tytoniu, alkoholu, niektórych lekarstw. Wtedy potrzebne jest indywidualne podejście. Jednak dla większości ludzi, powszechnym sposobem będzie wzmocnienie umysłu. To obniży lęk.
5. PRAKTYKA WZMACNIANIA SIŁY UMYSŁU
Okej, w naszej praktyce mamy tego typu trening. Ogólnie wizualizujemy czerwoną kulę w naszym środkowym dantian, albo szczególnie możemy wizualizować siebie wewnątrz naszego środkowego dantian.
Bądź w ciszy.
Wizualizuj siebie w środkowym dantian.
W ten sposób wzmacniasz własne ‘ja’, własne ‘self’. Oznacza to, że Twój umysł staje się silniejszy. Albo lepiej powiedzieć, że ‘siła Twojego umysłu’ staje się mocniejsza. Twój duch, Twój Shen staje się silniejszy.
Tak więc, metodą jest wizualizowanie swojego środkowego dantian. Wizualizowanie w nim czerwonej kuli.
[Medytacja poprowadzona przez mistrza Xu Mingtanga]:
Dobrze, teraz pomedytujmy:
Wizualizuj czerwoną kulę w środkowym dantian. Podążaj za mną. Razem pomożemy Ci pozbyć się lęku.
Wzmocnienie siły umysłu pozwoli nam nie tylko pozbyć się lęku, ale pomoże nam dużo bardziej. Pozwoli wzmocnić duszę.
Przymknij trochę oczy.
Połóż dłonie na środkowym dantian, pozwól kciukom złączyć się razem [w piramidkę].
[pobądź tak trochę w ciszy]
Wizualizuj czerwoną kulę w środkowym dantian.
To wzmacnia naszą siłę umysłu.
Wizualizuj w środkowym dantian czerwoną kulę.
Czuj tam gorącą kulę.
Dobrze, powoli wracamy.
Skoncentruj Qi w środkowym dantian.
Przesuń ręce w dół, przesuń Qi w dół do dolnego dantian.
Skoncentruj Qi w dolnym dantian.
Dobrze… jeszcze raz przesuń ręce i Qi ze środkowego do dolnego dantian
*
Ta praktyka nie wywołuje lęku. Jeśli jednak czujesz, że Twoje serce bije szybciej w środkowym dantian, to oznacza to tylko tyle, że serce teraz jest słabe i jeśli gromadzi się tam Qi, to wtedy takie słabsze serce może zacząć bić szybciej. Popróbuj popraktykować więcej razy, to to doświadczenie zniknie.
Dobrze, to wszystko na dzisiaj.
Dobrej nocy
Bye, bye.
6. ŹRÓDŁO I TŁUMACZENIA NA INNE JĘZYKI:
Transmisja na kanale youtube Mintang Xu, Chinese Image Medicine TV, 19.01.2023
www.youtube.com/@ChineseImageMedicineTV
Wykład i medytacja w różnych językach:
Po angielsku:
“Manage Anxiety with Qi”
Xu Mingtang, grandmaster of qigong
Po słowacku:
Ako zvládať pocity úzkosti pomocou Čchi.
Veľmajster čchi-kungu Veľmajster čchi-kungu XU MINGTANG
Po niemiecku:
Angst mit Qi bewältigen.
Xu Mingtan QiGong Großmeister
Po ukraińsku:
Керуй тривогою за допомогою Qi.
Сюй Мінтан гранд-майстер цигун
Po węgiersku:
Kezeljük a szorongást a csi segítségével.
Xu Mingtang
Po rosyjsku:
Управляй беспокойством при помощи Ци.
СЮЙ МИНТАН гранд-мастер цигун
Po francusku:
Gérer votre anxiété grâce à l’énergie.
Grand Maître Xu Mingtang
* * *
LINK DO ARTYKUŁU O LĘKU NA TEJ STRONIE:
Poranna krótka refleksja o emocjach, szczególnie o lęku:
http://www.qigong108gates.pl/poranna-krotka-refleksja-o-emocjach-szczegolnie-o-leku/